Kümme küsimust - Jaan Villak

Rubriik kümme küsimust jätkab! Meie järgmine vastaja on mees, keda viimase kümne ja veel rohkemagi aasta jooksul saab seostada veoautokrossiga. See on ala, mis on maailma mastaabis vägagi unikaalne ja see härrasmees seisab selle eest, et see ei kaoks kuhugi ja sellega saaks tegeleda seni kuni viimane GAZ’i varuosa maa pealt kadunud on. Et siis jätkata veokakrossi juba mõne uuue margiga. Meil on heameel tutvustada teile – Jaan Villak, veoautokomitee esimees Jaan Villak.

1. Kuidas üldse sattusid autospordi juurde?

Sattusin juhuslikult, aga samas üsna tüüpiliselt, nagu paljude mehaanikutega ikka juhtub. Aitasin tuttaval võistlusmasinat remontida ja siis pakkus ta võimalust hoopis ise võistelda. Nii sõbraga kahekesi ühel krossiautol tehnikasporti sattusingi. Sealt edasi alakomitee moodustamine, võistlusreeglite ja tehniliste tingimuste koostamine. Peale võistlustel osalemist olen olnud sarja peakorraldaja 15 ja võistluse juht kümme aastat. Selle aja sisse mahub üle 100 autospordi võistluse.

2. Millised on Sinu ambitsioonid autospordis? Kuidas plaanid eesmärke täita?

Minu ambitsioonid on enamasti täitunud, rallisprindis tulin Eesti meistriks ja rallikrossis parim koht 5. Jätkan veoautokrossi MV sarja peakorraldajana ja võistluse juhina. Sel suvel olen ametis offroadi MV sarjas. Eesmärgiks on leida autokrossi sarjale peasponsor ja kajastus televisioonis.

3. Millega tegeled igapäevaselt ja kui paljud üldse Sinu suhtlusringkonnast teavad, et tegeled autospordiga?

Igapäevaselt juhin Rakvere Jahindusklubi. Enamus tuttavaid teavad, sest minu vaba aeg sõltub autospordi kalendrist.

4. Autosport neelab suure osa Sinu vabast ajast. Kuidas Sinu lähedased Su hobisse suhtuvad?

Suhtuvad hästi ja abikaasa on samuti ametis võistluse sekretariaadis.

5. Mis on autospordis sellist, mis hoiab Sind päevast-päeva selle juures tegutsemas?

Motiveerib ohutult kulgenud võistlus, kui võitjad selguvad rajal ja ausas konkurentsis. Eredamad hetked ilmselt siis kui ise võistlesin lemmikrajal Vasalemmas ning Raadi ringradal.

6. Kuidas ja kui palju jälgid autosporti väljaspool Sinuga seotud võistlusi?

Vaatan võimalusel F-1- te ja televisioonis Eesti autosporti, nii palju kui seda on, aga võistlustel käin pealtvaatajana harva.

7. Kas ja kui palju on Sinu autospordiga seotus muutnud Sinu tavaliiklemise harjumusi? Kuivõrd autosport on aidanud Sinust teha paremat liiklejat?

Kindlasti on ja väga palju. Esiteks on võistlused õpetanud õigeid sõiduvõtted, oskan paremini hinnata ohte ja libedal teel tunnen väga koduselt. Tänu harjumusele hinnata olukorda kriitilisemalt, on jäänud kaasliiklejate poolt tekitatud avariiolukorrad kriimudeta. Paar korda isegi auto maha kandmata.

8. Mis oleks Sinu unistuste võistlusauto ja millisel võistlusrajal sellega sõita sooviksid?

Tahaks proovida F-1 masinat, sellega kiire sõitmine ilmselt välja ei tule, aga just kiirendust ja pidureid.

DTM autoga Nürnburgringil oleks kindlasti põnev.

9. Millised on Sinu muud hobid lisaks autospordile?

Hobidega on nii, et jahist on saanud töö, autokrossist amet ja kohustus ning purjetamine on veel hobi.

10. Eesti autosport saab üsna pea 100 aastaseks. Kui valitaks Eesti autospordi sajandi persoon, siis kes see olla võiks ning miks?

Kogu sajandi kohta on raske hinnangut anda, aga pakun Toivo Asmerit.

Foto: Arvet Mägi, Virumaa Teataja

EST RUS ENG

Üldinfo

Eesti Autospordi Liit on Eesti Autoklubi (13.10.1924-16.06.1940) ja Eesti Autoliidu (1947-1988) õigusjärglane ning nende tegevuse jätkaja. EAL on Rahvusvahelise Autoliidu FIA liige alates 11. oktoobrist 1991. a, omades FIA põhikirja art 3.1 kohaselt Rahvusliku Autoklubi staatust. EAL on Rahvusvahelise Autoliidu FIA poolt volitatud ainupädev autospordi ja autonduse edustaja Eesti Vabariigi territooriumil.

Autosport 2019

Meie autospordi kuldne aasta kogu oma kirevuses on nüüd kaante vahel ja saadaval raamatukauplustes üle Eesti ja veebipoest aadressil http://makse.autosport.ee/shop

Saa teada meie aegade kirkaima spordisaavutuse telgitagustest asjaomaste suu läbi, loe sisutihedaid ja värvikaid kokkuvõtteid erinevate autospordialade aasta olulisematest sündmustest-sarjadest ja naudi efektseid ülesvõtteid, mis nähtut-kogetut parimal moel edasi annavad.

veebitehas