MOMU Mootorispordi muuseum annab teada: Täna 85 aastat tagasi toimus esimene võidusõit Pirita-Kose-Kloostrimetsa ringrajal

Esimest korda kihutati Pirita-Kose-Kloostrimetsa ringrajal võidu 17. septembril 1933. aastal, mil toimus esimene Eesti Suursõit ehk Estonian T.T. (Tourist Trophy).

 

Aastate jooksul kujunesid Tallinna tänavatele ajutiselt rajatud ringrajal toimuvad võistlused äärmiselt populaarseteks. Alates 1959. aastast läbi viidud "Kalevi Suursõitu" oli tippaastatel raja ääres jälgimas ligi 180 000 pealtvaatajat, mis teeb sellest võistlusest tõenäoliselt Eesti läbi aegade ühe suurima meelelahutusürituse. Samuti viidi Pirita-Kose-Kloostrimetsa ringrajal aastakümnete vältel läbi ka mitmeid teisi võidusõite, nagu näiteks NSVLiidu ja Eesti meistrivõistlusi nii mootorratastele kui autodele.

Esialgne ringrada paiknes tegelikult Iru-Lükati-Kloostrimetsa ringil ja selle pikkuseks oli 8,6 km. Hiljem muudeti ringrada ja stardipaika mitmel korral. Käesoleva aastatuhande algul leiti, et ringrada on motospordivõistluste läbiviimiseks liialt ohtlik ja viimane "Kalevi Suursõit" toimus Pirita-Kose-Kloostrimetsa ringrajal 2006. aastal.

 

Lisatud foto MOMU arhiivist

 

Lisainfo

Rein Luik

5024504

 

Mootorispordimuuseumis on esindatud mootorispordi lugu läbi 3 sajandi - sajad tiitlid, oma mootorispordi tööstus, maailma üks suuremaid vormelautode tootjaid, ligi 200 000 inimest võistlusi vaatamas - kõik see on näha Tallinnast 45 km läänes Turbas asulas 1923. aastal valminud Ellamaa elektrijaama hoones. Kokku ligi 200 autot ja mootorratast, varustus, seadmed, auhinnad.

https://momu.ee/

https://et-ee.facebook.com/motorsportmuseum/

EST RUS ENG

Üldinfo

Eesti Autospordi Liit on Eesti Autoklubi (13.10.1924-16.06.1940) ja Eesti Autoliidu (1947-1988) õigusjärglane ning nende tegevuse jätkaja. EAL on Rahvusvahelise Autoliidu FIA liige alates 11. oktoobrist 1991. a, omades FIA põhikirja art 3.1 kohaselt Rahvusliku Autoklubi staatust. EAL on Rahvusvahelise Autoliidu FIA poolt volitatud ainupädev autospordi ja autonduse edustaja Eesti Vabariigi territooriumil.

Autosport 2018

Järjekorras 16. raamat sarjast „Eesti autosport“ on pilguheit 2018. aastale Eesti autospordis. Raamatust leiab kõigi alade põhjaliku hooaja kokkuvõtte nii eesti kui inglise keeles, statistikat ja hulgaliselt pilte.

Saadaval Apollos ja Rahva Raamatus ning EAL kontoris Mustamäe tee 4.

veebitehas