Rootsi MM-ralli võitsid Thierry Neuville – Nicolas Gilsoul. Tänak – Järveoja üheksandad

Rootsi MM-ralli jätkus pühapäeval ning ralli viimasel võistluspäeval jäi veel sõita kolm kiiruskatset.

Päeva alguseks sõideti kahel korral Likenäs kiiruskatse, millest esimese võitsid Ott Tänak – Martin Järveoja. See oli Toyota Yaris WRC-l sõitnud eestlaste jaoks Jaapani meeskonna värvides sõites kümnendaks katsevõiduks. Toyotale kindlustasid katse kolmikvõidu Esapekka Lappi – Janne Perm +1,3 ja Jari-Matti Latvala – Miikka Anttila +5,9.

Hea katseajaga tõusid üldarvestuses koha võrra Lappi – Ferm, kes jätkasid nüüd viiendana.

21,19 km pikkuse Likenäs´i teise läbimise parimad olid Lappi – Ferm, kes edestasid ralliüldliidreid Thierry Neuville – Nicolas Gilsoul ´i (Hyundai i20 Coupe WRC) 1,9 ja Craig Breen – Scott Martinit (Citroën C3 WRC) 3,3 sekundiga. Tänak – Järveojale päeva teiselt katselt üheksas aeg +19,2.

Kui Likenäsi esimesel läbimisel võtsid Lappi – Ferm, Østberg - Erikseni (Citroën C3 WRC) skalbi, siis kordusel võeti lisaks katsevõidule Paddon – Marshall (Hyundai i20 Coupe WRC) ning tõusti üldarvestuses neljandaks.

Rootsi ralli viimase kiiruskatsena sõideti Torsby, mis oli ühtlasi ka võistluse punktikatseks.

5 lisapunkti võtsid terve pühapäeva heas hoos olnud Lappi – Ferm. Katse teise aja sõitsid välja terve nädalavahetuse konkurentidele teed puhastanud Sebastien Ogier – Julien Ingrassia (Ford Fiesta RS WRC). Prantslased oleksid pidanud katsele startima neljanda autona, kuid otsustasid reeglid oma kasuks pöörata ning läksid rajale alles peale ralli liidreid Neuville – Gilsouli. Üldarvestuses teeniti küll hilinemise eest nelja minutit ja kümne sekundiline ajatrahv ja kukuti üheteistkümnendaks ning kaotati üks MM-punkt, kuid punktikatse teise koha eest teeniti see eest neli.

Tänak – Järveojale ralli viimaselt katselt viies koht ning üks MM-punkt.

Rootsi ralli võitsid Thierry Neuville – Nicolas Gilsoul, kellest said Rootsi ralli ajaloos kolmandad mitte skandinaavlased, kes lumistelt Varmlandi teedelt võitnud esikohakarika.

Suurepärase teise koha sõitsid välja Citroëni sõitjad Craig Breen – Scott Martin, kes jäid võitjatest maha 19,8 sekundiga. See oli meeste senise karjääri parimaks MM-ralli tulemuseks.

Poodiumi viimase astme kindlustasid Hyundaile Andreas Mikkelsen – Anders Jæger, kes jäid meeskonnakaaslastest maha 28,3 sekundiga. Norralastele oli see Hyundai värvides esimeseks poodiumikohaks.

Ott Tänak – Martin Järveoja lõpetasid raske nädalavahetuse üheksandal kohal. Hoolimata teepuhastamisest suutsid mehed võita kuus kiiruskatset, mida oli rohkem kui kellelgi teisel.

Rootsi MM-ralli lõppjärjestus

1.Neuville / Gilsoul Hyundai i20 WRC 2:52:13.1

2.Breen / Martin Citroën C3 WRC +0:19.8

3.Mikkelsen / Jæger Hyundai i20 WRC +0:28.3

4.Lappi / Ferm Toyota Yaris WRC +0:45.8

5.Paddon / Marshall Hyundai i20 WRC +0:54.4

6. Østberg / Eriksen Citroën C3 WRC +1:15.3

7.Latvala / Anttila Toyota Yaris WRC +2:04.9

8.Suninen / Markkula Ford Fiesta WRC +2:52.2

9.Tänak / Järveoja Toyota Yaris WRC +3:44.4

10.Evans / Barritt Ford Fiesta WRC +5:27.4

MM-arvestuses tõusid uuteks liidriteks Neuville – Gilsoul, kes edestavad nüüd Ogier – Ingrassiat.

Tänak – Järveoja jätkavad MM-arvestuses viiendana.

Meeskondlikkus arvestuses tõusis esimeseks Hyundai, kes edestab Toyotat ja Citroëni. Monte järgselt tootjate arvestust juhtinud M-Sport Ford kukkus neljandaks.

Sõitjate MM-punktiarvestus peale Rootsi rallit

1. Thierry Neuville 41

2. Sébastien Ogier 30

3. Jari-Matti Latvala 23

4. Esapekka Lappi 23

5. Ott Tänak 21

6. Andreas Mikkelsen 21

7. Craig Breen 20

8. Kris Meeke 17

9. Hayden Paddon 10

10. Elfyn Evans 9

11. Mads Östberg 8

12. Bryan Bouffier 4

12. Teemu Suninen 4

WRC2 arvestuses võtsid Rootsi teedelt üllatusvõidu Toyota noorte programmi liikmed Takamoto Katsuta - Marko Salminen (Ford Fiesta R5). Kuigi meeskonna registreerija on Tommi Mäkinen Racing, siis reaalsuses hooldab võistlusautot Markko Märtini meeskond MM-Motorsport.

Jaapani - Soome ühisekipaaž edestasid 4,5 sekundiga Rootsi oma mehi Pontus Tidemandi - Jonas Anderssoni (Škoda Fabia R5).

Laupäeval JWRC arvestuse kolmandalt kohalt Torntorp kiiruskatsel üle katuse käinud ja katkestanud Ken Torn – Kuldar Sikk olid pühapäeval rajal tagasi ning sõitsid katsetelt välja JWRC arvestuse kolmanda, teise ja esimese aja.

Ralli kokkuvõttes lõpetati JWRC hooaja avaetapp 12.kohal.

Autoralli MM-hooaeg jätkub märtsi alguses, kui 8.-11.märtsini sõidetakse Mehhiko ralli.

 

Tekst: Rauno Paltser / Rallihullu sõidupäevik 

Foto: Ray Põder

EST RUS ENG

Üldinfo

Eesti Autospordi Liit on Eesti Autoklubi (13.10.1924-16.06.1940) ja Eesti Autoliidu (1947-1988) õigusjärglane ning nende tegevuse jätkaja. EAL on Rahvusvahelise Autoliidu FIA liige alates 11. oktoobrist 1991. a, omades FIA põhikirja art 3.1 kohaselt Rahvusliku Autoklubi staatust. EAL on Rahvusvahelise Autoliidu FIA poolt volitatud ainupädev autospordi ja autonduse edustaja Eesti Vabariigi territooriumil.

Autosport 2017

See on järjekorras juba 15. raamat sarjast „Eesti autosport“, olles üks pikema traditsiooniga spordiraamatuid Eestis. Raamat on pilguheit 2017. aastale Eesti autospordis, siit leiab kõigi alade põhjaliku hooaja kokkuvõtte nii eesti kui inglise keeles, statistikat ning hulgaliselt pilte.

Loodetavasti rõõmustab tänavune aastaraamat kõiki autospordisõpru nii Eestis kui välismaal.

Saadaval Apollos ja Rahva Raamatus ning EAL kontoris Mustamäe tee 4.

veebitehas